جستجوی تور باکس
.
پشتیبانی آنلاین یاهو
مشاوره رایگان سفر 021-26414147 پشتیبانی آنلاین
ورود اعضا
ورود اعضا باکس
.
جستجوی تور ثابت

یاهو
.

ژان ماری تجیبائو | jean marie tjibaou

0 | 0
کد بلاگ : #222
تاریخ انتشار : شنبه, 17 مهر 1395 13:24
تعداد بازدید کننده : 2438
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ژان ماری تجیبائو | jean marie tjibaou
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مجموعه فرهنگی ژان ماری تجیبائو در یکی از شبه جزیره های مستعمره فرانسه به نام نیوکالدونیا، پایتخت نومایا در اقیانوس شمالی قرار دارد.

مجموعه فرهنگی ژان ماری تجیبائو در یکی از شبه جزیره های مستعمره فرانسه به نام نیوکالدونیا، پایتخت نومایا در اقیانوس شمالی قرار دارد. معمار ایتالیایی رنزو پیانو با الهام از کلبه ها و گیاهان بومی کاناک این بنا را طراحی نمود.

توجه به سایت و هماهنگی با محیط اطراف، توجه به بارهای زیست محیطی، پروسه طراحی، پرورش کانسپت و البته خود کانسپت و در آخر کیفیت و جزئیات دقیق اجرا این مجموعه را از هر جهت قابل توجه ساخته. اما ارتباط قوی این مجموعه با مخاطب کمتر مورد توجه قرار گرفته چرا که بومیان این منطقه در زمان استفاده از آن اصلا احساس غریبگی نخواهند کرد، صدای طبیعت، لرزش پوسته ها، رنگ چوب، همگی اینها برایشان آشناست.

دلیل ساخت مرکز فرهنگی ژان ماری تجیبائو

دولت فرانسه در طی کنفرانس صلح، تصمیم به ساخت مرکزی جهت بیان فرهنگ کاناک گرفت. نام این مجموعه از رهبر سیاسی مردم کاناک که برای استقلال داخلی نیوکالدونیا کشته شد، گرفته شده است. آنها تصمیم گرفتند به جای بازسازی این دهکده آن را توسعه دهند. آب و هوا در نیوکالدونیا گرم و مرطوب است. پس باید یک سیستم خنک کننده انفعالی موثر در آن تعبیه می شد.

این مجموعه از 10 خانه انتزاعی چوبی با کارایی و سایزهای متفاوت تشکیل شده که پیانو آنها را case می نامید. caseها از المان های طبیعی از قبیل نور، آب، باد و پوشش گیاهی استفاده کرده اند. کاربری‌های دیگری نیز در این مرکز وجود دارد، فضاهایی مانند کتابخانه، سالن سمعی بصری، کافه تریا، نمایشگاه سالن اجتماعات، سالن رقص، آمفی تئاتر و موزه در مجتمع تعریف شده‌اند.
اگر با تور فرانسه همراه بودید حتما سری به این مجموعه خارق العاده بزنید.


“ ژان ماری تجیبائو | jean marie tjibaou ”